Adwokat czy radca prawny ?
Mamy problem prawny i nie wiemy do kogo się zwrócić. Do adwokata ? radcy prawnego ? czy do notariusza? Warto wiedzieć, że :
Adwokat – Wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa prawo o adwokaturze. To na jej podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, przeprowadzane są egzaminy na aplikacje a także adwokaci prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z tą ustawą zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych,opracowywaniu projektów aktów prawnych,występowaniu przed sądami,występowaniu przed urzędami.
Radca prawny – Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje ustawa o radcach prawnych. Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Jednakże radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Warto również wiedzieć, że i w tym wypadku pomoc prawna definiowana jest jako udzielanie porad, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych a także występowanie przed sądami i urzędami.
Jakie są różnice ? Z punktu widzenia klienta jest jedna podstawowa różnica pomiędzy obydwoma zawodami. Tylko adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca prawny nie może reprezentować swojego mocodawcy w tych sprawach. Do niedawna radcowie prawni nie mogli występować również w sprawach rodzinnych np: sprawy rozwodowe. Obecnie jest inaczej. Otwarto radcom prawnym furtkę do prowadzenia tego rodzaju spraw. Inną ważną różnicą pomiędzy obydwoma zawodami jest to, że radca prawny może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy u konkretnego przedsiębiorcy. Adwokaci natomiast mogą wykonywać swój zawód jedynie w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Różnica ta jest o tyle istotna, że z adwokatem możemy zawrzeć umowę cywilnoprawną natomiast z radcą prawnym umowę o pracę.