Zadzwoń (Pn-Pt 8:00-16:00) : +48 609 780 770

Sprawy pilne po 19:00 tylko SMS lub mail adwokat@zmyslowska.pl

email: adwokat@zmyslowska.pl

Lepsza-egzekucja-alimentow

Lepsza egzekucja alimentów

Lepsza egzekucja alimentów

Za dziecko należy być odpowiedzialnym. Nie tylko w aspekcie duchowym, emocjonalnym, ale także finansowym. W Polsce ok. miliona dzieci czeka na pieniądze o swoich rodziców. Od ojców, także od matek. W dniu maja 31 maja 2017 roku weszły w życie nowe przepisy karne, które pozwolą surowiej karać osoby, które uchylają się od płacenia alimentów na swoje dzieci. Dane statystyczne w kwestii skuteczności ściągania alimentów są zatrważające – skuteczność jest mniejsza niż 20 %.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego palącego problemu jest stworzenie jednego rejestru, do którego byliby wpisywani dłużnicy alimentacyjni. Teraz obowiązek zgłaszania do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych mają komornicy, ale tylko wobec dłużników, którzy zalegają z płatnością ponad sześć miesięcy.

Obowiązek taki mają również gminy, które wypłacają pieniądze uprawnionym z Funduszu Alimentacyjnego. Zgłaszają takich dłużników do Biur Informacji Gospodarczej. Stworzenie takiego jednolitego i obowiązkowego wpisu do rejestru realnie skutkowałaby konsekwencją w obrocie gospodarczym. Taki dłużnik nie mógłby np. zaciągnąć pożyczki.

Krajowa Rada Komornicza dąży do tego, aby zostało wprowadzone automatyczne informowanie komorników przez ZUS-y i urząd skarbowy o podjęciu pracy czy też nabycia majątku przez dłużnika. Obecnie to na komornikach ciąży obowiązek występowania do ZUS, co sześć miesięcy o udzielenie informacji na temat sytuacji dłużnika

Dodaj komentarz
Pomoc prawna w kancelarii

lub w formie wideo konferencji

Możliwość dojazdu do klienta

w sytuacjach wyjątkowych

Wrocław

oraz Ząbkowice Śląskie

Możliwość płatności kartą

MasterCard / Visa